Başlangıç » Nedir » Stres ne gibi hastalıkları tetikler?

Stres ne gibi hastalıkları tetikler?

Posted by: Ne Nedir 10 Ocak 2011 Yorum Yaz

Stres ne gibi hastalıkları tetikler? Kişisel Gelişim
Stres, başta bağışıklık sistemi olmak üzere kalp ve dolaşım sistemini de etkileyerek koroner arter hastalığı ve hipertansiyon gibi kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.
Bu durum başta bağışıklık sistemini bozarak kişiyi her tür hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bu olumsuzluklara; hareketsizlik, kötü beslenme, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların da eklenmesi kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor.
Diğer stresli ve baskı altında çalışanlar gibi gazetecilerde de düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi olumsuz faktörlere, genetik yatkınlığın da eşlik etmesi kalp hastalıklarına yakalanmayı kaçınılmaz kılıyor.
Yapılan çeşitli çalışmalarda iş stresi yoğun olan kişilerde, adrenalin seviyeleri normalden yüksek olarak bulunmuş. Ağır stres durumunda vücutta adrenalin salgısı artışına bağlı olarak kan basıncı, kalp hızı ve kan şekerinde yükselmeler görülüyor. Bu yükselmelerin yanı sıra kanın pıhtılaşmasında da artış meydana gelir. Bunların sonucunda da kalp krizi geçirme riski yükselir.
Kaynak: Acıbadem Maslak Hastanesi Kalp Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seden Erten Çelik’in HTSAĞLIK’a verdiği demeçten alıntılanan Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Stresle başa çıkmanın püf noktaları” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 07 Ocak 2011).2011-01-10