Başlangıç » Nedir » Stresle nasıl baş edilir?

Stresle nasıl baş edilir?

Posted by: İsmail Hakkı KAR 3 Ekim 2010 Yorum Yaz

Stresle nasıl baş edilir? Kişisel Gelişim
Her birey stresi tanımlasa da tanımlayamasa da onu yaşar. Bazen yaşadığı stresi algılar bazen de ne olup bittiğinin farkına varamaz. Her ne şekilde yaşanırsa yaşansın, stresi tamamen engellemek mümkün değildir.
Folkman ve arkadaşları (1987), “stres değil ama kişilerin onunla nasıl başa çıktıkları, sağlığı ve iyi olma halini etkiler” demektedirler. Stresin, depresyon, umutsuzluk ve intihar düşünceleriyle çok yakından ilişkili olduğunu gösteren araştırma sonuçları vardır (Ciarrochi, Deane ve Anderson, 2001).
Stres konusunda üç sonucu belirtmek doğru olacaktır.
· Birincisi stres vardır, var olmaya devam edecektir ve iş ortamı özel stres kaynaklarının toplandığı bir sosyo-teknik sistemdir.
İkincisi, stresin her türlüsü zararlı değildir.
Üçüncüsü ise, zararlı olan, stresi oluşturan faktörleri kontrol altına almak gerektiğidir.
Stresin yönetilmesi, stresin olumlu etkilerini bir bakıma desteklemek, olumsuz olan etkilerini ise kontrol altına almaktır.
Kaynak: Rezzan GÜNDOĞDU (MEB Öz. Eğ. Rehb. Dan. Hizm. Gen. Md. Uzmanı), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Çatışma ve Stres Yönetimi” Ders Notları, Ankara, 2009.2010-10-03