Başlangıç » Nedir » Tamamlayıcı ve alternatif tıpta tutarlık, saflık, üretim ve düzenleme ile ilgili konular

Tamamlayıcı ve alternatif tıpta tutarlık, saflık, üretim ve düzenleme ile ilgili konular

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Tamamlayıcı ve alternatif tıpta tutarlık, saflık, üretim ve düzenleme ile ilgili konular Alternatif Tıp
Tek bir bileşik saflaştırılmadıkça ve güçlü bir kalite sağlama süreci uyarlanmadıkça doğanın sunduğu botanik ürünler oldukça değişkendir.
Bitkisel bileşikler, kullanılan bitki parçasına ve bitkinin geliştiği koşullara bağlı olarak bileşiğin içeriği bakımından değişiklik gösterir. Dahası, steroidler, diüretikler ve hormonlar gibi ilaçların içine bilinçli olarak yabancı maddelerin katılması belgelendirilmiştir. PC-SPES (Prostat kanserlerinde kullanılan bir umut amacıyla 7 bitki karışımından ibaret bir bileşik) bitkisel formülleri kontaminantlar yüzünden piyasadan çekilmiştir. Bu da birkaç randomize çalışmanın bırakılmasına neden olmuştur. Bu kontaminantların bu formülasyonun in-vitro veya klinik çalışmalardaki etkisini tam olarak açıklayıp açıklayamadığı halen tam olarak açık değildir. Kromatografi veya kitle spektroskopi kullanılarak göreceli miktarlarını teyit edecek metodlar geliştirmek üzere bazı aktif bileşikleri için toksisite ve güvenlilik ile üretim uyumluluğunun genel bir bileşen analizi gerekecektir.
Botanik ajanların testindeki özel faktörler:
· Preklinik modellerin konakçı etkileşimlerini değerlendirememesi
Botanik ajanların tutarlılık ve saflığındaki değişkenlik
Düzenleme ve üretim konularındaki zorluk
İlaç etkileşimi ve renal/hepatik toksisite dahil klinik advers olaylar
Formül tedavi sonuçlarının problemli yorumu
Kaynak: Prof. Dr. Erkan Topuz (İstanbul Üniversitesi, Onkoloji Enstitüsü), “Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp: Onkoloji Tedavisindeki Güncel Durum”2010-03-25