Başlangıç » Nedir » Taşıtların içinde iken dikkat edilecek hususlar

Taşıtların içinde iken dikkat edilecek hususlar

Posted by: Abdullah DEMİR 22 Mart 2010 Yorum Yaz

Taşıtların içinde iken dikkat edilecek hususlar Trafik
Sürücüler ve yolcular özel taşıtlarda ve otomobil gibi tescil edilen arazi taşıtlarında emniyet kemeri takmak zorundadır. Emniyet kemerini takan yolcuların bir kaza olduğunda araç dışına fırlamaları, camlara çarpmaları önlenmekte, ölüm ve yaralanma oranı oldukça yüksek düzeyde azalmaktadır. Yolcuların emniyet kemeri takma davranışlarını inceleyen bir araştırmaya göre genç erkek ve eğitim seviyesi düşük sürücü ve yolcularda emniyet kemeri kullanma oranı en düşük seviyededir. Bu bakımdan özellikle gençlerin ve bütün insanların kendilerini geliştirmeye çalışmaları, eğilimlerinin farkında olarak doğru davranışı uygulamaya gayret etmeleri gerekmektedir.
Toplu taşıma araçlarında ayakta yolculuk yapılması gerektiğinde sıkı tutunmalıdır. Hamile, yaşlı, hasta, çocuklu ve engelli yolculara yer verilmeli, iniş ve binişlerinde yardımcı olunmalıdır. Yolculuk süresince cep telefonları kapalı tutulmalı, diğer yolcuları ve özellikle sürücüyü rahatsız etmemeye dikkat edilmelidir. Yolcuların bu kurallara uymaması diğer insanları rahatsız edileceği gibi trafik kazalarına da sebebiyet verilebilir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-03-22