Başlangıç » Nedir » Taşıyıcı Ön Seçimi yöntemi nasıl çalışmaktadır?

Taşıyıcı Ön Seçimi yöntemi nasıl çalışmaktadır?

Posted by: Ne Nedir 9 Ocak 2010 Yorum Yaz

Taşıyıcı Ön Seçimi yöntemi nasıl çalışmaktadır? Haberleşme
Tasiyici ön seçimi, kullanicilara daha önceden belirlenen türlerdeki aramalarini (örn:uluslararasi, illerarasi vb.) belirli bir alternatif isletmeci üzerinden yapmasi imkanini vermektedir. Bu durumda kullanici, sehirlerarasi ya da uluslararasi görüsmelerini bir isletmeci üzerinden yaparken, yurtiçi görüsmelerini baska bir isletmeci üzerinden yapabilecektir.
Örnegin, bir kullanici Türk Telekom haricinde bir isletmeciyi uluslararasi aramalar için seçmis ise, sadece bu tür aramalar diger isletmeci üzerinden tasinacak, diger aramalar ise Türk Telekom üzerinden tasinmaya devam edecektir.
Bu uygulamada kullanicinin telefon hattina bir baska cihazin baglanmasina veya  ekstra kod numarasi çevirmesine gerek bulunmamaktadir. Tasiyici ön seçimi abonenin talebi ile Türk Telekom santrallerinde gerçeklestirilecektir. Kullanici tarafindan bakildiginda ise, alternatif bir isletmeci seçimi için yapilmasi gereken sey, isletmeci ile Türk Telekom arasindaki ticari ve teknik anlasmalara göre; ya sadece Türk Telekom’a veya Türk Telekom ile birlikte alternatif isletmeciye de basvuruda bulunmak ve hangi tür aramalari alternatif isletmeci üzerinden yapmak istedigini bildirmektir. Bu basvuruyu müteakip kullanici yapacagi aramalari dogrudan ulasmak istedigi numarayi çevirerek yapabilecektir.
Kullanici; tasiyici ön seçimi yaptigi türdeki aramalar için isletmecilere tahsis edilmis arama bazinda tasiyici seçim (call-by-call) kodlarini çevirerek baska isletmecileri de seçebilecektir. Örnegin bir kullanici uluslararasi aramalari için A isletmecini seçmis ise ve B isletmecisi kisa bir süre için Almanya’ya yapilan aramalarin tarifelerinde indirime gitmesi halinde, bu kullanici söz konusu kisa süreli indirimlerden yararlanabilmek için Almanya’ya dogru aramalarini yaparken öncelikle B isletmecisinin kodunu çevirip daha sonra Almanya numarasini çevirerek arama islemini gerçeklestirebilecektir. Bir baska deyisle tasiyici ön seçimi yapmis olmasi, arama bazinda (call-by-call) isletmeci seçmesini engellemeyecektir. Yurtdisindan gelen çagrilarda ise isletmecinin abonesi olan numaralara gelen çagrilari, Türk Telekom, isletmeci sebekesine yönlendirecektir.
Kaynak: Sik Sorulan Sorular, Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu Web Sitesi, Ziyaret Tarihi:15/05/2010.2010-01-09