Başlangıç » Nedir » Telekonferans nedir?

Telekonferans nedir?

Posted by: UBilişim 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Telekonferans nedir? Bilişim
Çoklu ortam bilgisayarların yaygınlaşması ve iletişim kanallarının gelişmesiyle çok uzaktaki insanlarla yüz yüze görüşmek olağan bir durum olmuştur. Şehirler, ülkeler hatta kıtalar birbirine yaklaşmakta ve dünya küçülmektedir. Tüm bunlar telekonfe­rans ile gerçekleştirilebilmektedir. Telekonferans ile iletişim teknolojisinin ürünü olan uydular, klasik ya da fiber optik telefon hatları kullanılmakta ve bilgiler iki yön­lü olarak gidip gelmektedir.
Telekonferansta kullanılan uydular bir bölgeden çok uzak başka bir bölgeye büyük miktarlarda bilgi transferi kısa zamanda yapılabil­mektedir. Ayrıca, “uzaktan algılama” teknikleri ile tüm dünya ile ilgili pek çok araş­tırma yapılmaktadır. Bunlar arasında hava durumu tahmini, toprak kullanımına yönelik topografya araştırmaları ve maden kaynaklarını saptama çalışmaları sayıla­bilir.
Kaynak: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN, Prof. Dr. Şefik YAŞAR, Yrd. Doç. Dr. C.Hakan KAĞNICIOĞLU, Doç. Dr. Ferhan ODABAŞI, Yrd. Doç. Dr. Ayşen Gürcan NAMLU, Öğr. Grv. M. Emin MUTLU, Hüryaşa ASLAN, İsmail KAYMAK; Editör: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN; “Bilgisayar”, Bölüm: Bilişim Teknolojisi (Yazar Yrd. Doç. Dr. C. Hakan KAĞNICIOĞLU); T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI NO: 1059, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINLARI NO: 582, 1998.2010-03-17