Başlangıç » Nedir » Trabzon’da gezilecek yerler?

Trabzon’da gezilecek yerler?

Posted by: Ne Nedir 24 Ekim 2011 Yorum Yaz

Trabzon’da gezilecek yerler? Turizm
Müzeler:
Ayasofya Müzesi
Kostaki Konağı (Trabzon Müzesi)
Kaleler:
Trabzon Kalesi: Yörenin en iyi korunmuş eseridir. Şehir merkezinde ve denizden tepelere kadar uzanmaktadır.
Cephanelik: İç içe geçmiş iki yuvarlak yapıdan oluşan kulede dış yapının iki katı tam olarak ayaktadır. Üçüncü katın pek az bir kısmı günümüze gelmiştir. İç ve dış yapılarda kemerli 13'er adet pencere bulunmaktadır. Her katta bulunan 13 pencere sık ve muntazam aralıklıdır.
Köşkler:
Atatürk Köşkü: Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alıp 20. yüzyılın hemen başında yaptırılmış, Atatürk 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon'u ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiştir. Onun ölümünden sonra Trabzon Belediyesi tarafından, döneminde kullanılan eşyalarla dekore edilerek, Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Mustafa Kemal, 1937 yılında vasiyetnamesinin bir bölümünü bu konakta yazmıştır.
Camiler:
İnanç turizmi açısından önemli bir merkez olan Trabzon'da önemli camiler Gülbaharhatun Camisi, İskenderpaşa Camii, Çarşı Camisi, Büyük İmaret Camisi;
Hanlar
İlde bulunan hanlar, Vakıfhan, Taşhan, Alacahan’dır. Ayrıca Taşhan'ın yanında bir de Bedesten bulunmaktadır.
Mağaralar
Çalköy Mağarası
Akarsu Köyü Mağarası
Mesire Yerleri
Boztepe: Trabzon kentini panoramik açıdan görünümünü sağlayan bölge, yaz mevsiminde gezi ve dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Otomobil ile ulaşım mümkün olup yeme-içme tesisleri oldukça gelişmiştir.
Çamburnu: Trabzon-Rize Devlet Karayolu üzerinde Sürmene İlçesine bağlı çamlık-plaj ve piknik alanıdır.
Sera Gölü: Sera Gölü, Akçaabat İlçe sınırlan içerisinde krater bir göl oluşumudur. 1950 yılında meydana gelen bir toprak kayması sonucunda oluşmuştur. Yeme-içme tesisleri yanı sıra piknik alanı olarak da düzenlenmiştir.
Kaynak: Forumdas.net’te yayımlanan “Trabzon’da gezilecek yerler” konulu yazıdan derlenmiştir.2011-10-24