Başlangıç » Nedir » Trafikte yolcu güvenliğine yolcuların etkisi

Trafikte yolcu güvenliğine yolcuların etkisi

Posted by: Abdullah DEMİR 20 Nisan 2010 Yorum Yaz

Trafikte yolcu güvenliğine yolcuların etkisi Trafik
Yolcular, tehlikelerin ve riskli durumların belirlenmesinde size yardımcı olarak araç içinde olumlu bir etki oluşturabilirler. CD’leri değiştirebilir ya da yeni bir bölgede seyahat ettiğinizde yol gösterici rolü üstlenebilirler. Ancak, araçta iki ya da daha fazla yolcunun bulunmasının olumsuz etkisi olabilir ve bu durum araç kullanmanızı etkileyebilir. Yolcuların sesleri ve davranışları dikkatinizi dağıtabilir. Bazı yolcular, sizi hız yapma ya da trafik kurallarını çiğneme gibi riskler almaya teşvik edebilir ve size riski fazla olan davranışlarda bulunma konusunda baskı yapabilirler.
Güvenli bir şekilde araç kullanmak ve trafik kurallarına uymak sizin sorumluluğunuzdur. Bu, kontrolü elden bırakmamak için, yolcu sayısını kısıtlama anlamına gelebilir. Ayrıca, yolcularla seyahat sırasındaki beklentileriniz konusunda da konuşabilirsiniz.
Fazla yolcu almak tehlikelidir: Aracınızda çok fazla yolcu bulundurmak tehlikelidir. Örneğin; yerde ya da kucakta oturan yolcular gibi. Tüm yolcuların emniyet kemerini takmaları ya da diğer emniyet gereçlerine oturtulmaları gerekir.
Aracın içinde oturma: Yön değiştirmek, durmak ya da yavaşlamak için elle işaret veren sürücünün dışında, hiçbir yolcu vücudunun herhangi bir bölümü aracın pencere ya da kapısından dışarı sarkacak şekilde seyahat etmemelidir. Sürücü, aracın üzerinde ya da vücudunun herhangi bir bölümünü aracın dışına çıkarmış olan bir yolcu ile seyahat etmemelidir.
Kaynak: Trafik El Kitabı, Turkish, RTA, Kasım, 2005.2010-04-20