Başlangıç » Nedir » Transistorun sağlamlık kontrolü ve tipinin kontrollü

Transistorun sağlamlık kontrolü ve tipinin kontrollü

Posted by: Ne Nedir 20 Mart 2010 Yorum Yaz

Transistorun sağlamlık kontrolü ve tipinin kontrollü Elektronik
Gerek cinsinin belirlenmesinde gerekse muayenesinde esas, bir Avometrenin Ω kademesinde, içindeki pil voltajından yararlanarak transistorun emiter, beyz ve kollektör uçlarına doğru veya ters polarma uygulamak, doğru polarmada düşük bir direnç ters polarmada ise çok yüksek bir direnç gözleneceğini bilmektir. Tipi ve uçlarının ne olduğu bilinmeyen bir transistorun önce beyz ucunun belirlenmesi gerekir.
Avometre germenyum diyotlar için RX1, silisyum transistorları için RX10 kademesinde kalibre edilmelidir.
Not: Analog Avometrenin kırmızı test ucu eksi, siyah test ucu artı kutup durumunda olduğu unutulmamalıdır.
Transistorun uçucundan birisine Avometrenin kırmızı ucu, diğer ikisine siyah ucu sıra ile değdirilir. Şayet kırmızı uç sabit tutulurken diğer uçların her ikisinde de ibre alçak direnç gösteriyorsa sabit tutulan uç beyz ucudur. Aynı zamanda beyzin negatif diğer uçların pozitif olduğunu, dolayısıyla transistor ün PNP tipi olduğu tespit edilmiş olunur.
Avometrenin kırmızı ucu herhangi bir uçta sabit tutulup diğer ucu transistorun diğer iki ucuna sıra ile değdirildiğinde ölçü aletinin ibresi alçak direnç tarafına sapıyorsa ölçü aletinin siyah ucunu transistorun herhangi bir ucuna sabit tutup diğer iki uca kırmızı test kablosu sıra ile değdirilir. İki uca değdirildiğinde ibrede sapma olmuyor ise; ölçü aletinin siyah ucunu transistorun diğer bir ucuna sabitleyip kırmızıyı diğer iki uca sıra ile değdirilerek her iki uçtada alçak direnç gösterecek durum aranır. Siyah kablo bir uçta sabit, kırmızı diğer uçlara değdirildiğinde alçak direnç okunuyorsa siyahın sabit tutulduğu uç beyz ve transistor NPN tipi transistordur.
Kaynak: Temel Elektrik ve Elektronik 2, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP), Ankara, 2005.


2010-03-20