Başlangıç » Nedir » Ulaşım araçlarının ekonomik yönden ne tür faydaları vardır?

Ulaşım araçlarının ekonomik yönden ne tür faydaları vardır?

Posted by: Mustafa Sinan Yardım 3 Ekim 2010 Yorum Yaz

Ulaşım araçlarının ekonomik yönden ne tür faydaları vardır? Ulaşım Ulaştırma
İnsan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla arz ve talebi buluşturmak için taşıma sektörü oluşmuştur. Taşıma ile hammaddelerin üretim merkezlerine, ürünün tüketicilere ulaştırılması sağlanır. Ürünlerin tüketileceği merkezlere taşınması ve pazarlanması sanayi, tarım ve ticareti canlandırdığı gibi, toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur.
Tüketiciye ulaşmayan üretimin ekonomik değerinin olmadığı unutulmamalıdır. Ürünlerin ihtiyaçları karşılaması amacıyla yapılan taşımacılık faaliyeti ucuz ve güvenli olmalı, çevreye zarar vermemelidir. Toplumsal gelişmenin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için taşıma sistemleri birbirini bütünlemeli ve bütün yurdu kap­samalıdır. Günümüzde insanların artan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için terminaller, istasyonlar, limanlarla özel taşımacılık ağları kurularak ticaret hacmi geliştirilmiştir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-10-03