Başlangıç » Nedir » Ülkemizde “Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code)” kapsamında ne gibi uygulamalar yürütülmektedir?

Ülkemizde “Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code)” kapsamında ne gibi uygulamalar yürütülmektedir?

Posted by: Ne Nedir 6 Ocak 2010 Yorum Yaz

Ülkemizde “Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code)” kapsamında ne gibi uygulamalar yürütülmektedir? Denizcilik
Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) üye olan ve SOLAS-74 konvansiyonuna taraf olan ülkelerce 1 Temmuz 2004 tarihinden bu yana uygulanmakta olan ISPS Kod uygulamaları ülkemizde, 01/12/2003 tarihinde yürürlüğe giren ISPS Kod Uygulama Talimatı ile daha sonra ise 20/03/2007 tarihli ve 26468 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu Uygulama Yönetmeliği” kapsamında yürütülmektedir. ISPS Kod kapsamında değerlendirilen ve uluslararası faaliyet gösteren; sertifikalandırılmış 615 adet Türk Bayraklı gemimiz, Denizcilik Müsteşarlığınca Liman Tesisi Güvenlik Sertifikası ile sertifikalandırılan 183 liman tesisimiz bulunmaktadır.
Diğer taraftan; gerek ISPS Kod uygulamalarına yönelik detaylı bilgilere gerekse ISPS Kod kapsamında değerlendirilen gemi ve liman tesislerimize ilişkin bilgiler, Denizcilik Müsteşarlığı resmi Internet sitesinde ISPS Kod Uygulamaları bölümünde yer almaktadır. Ayrıca, ISPS Kod kapsamında yer alan diğer ülke limanlarına ilişkin bilgilere de Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) internet sitesinde yer alan sayfasından üyelik alarak ulaşılabilmektedir.
Kaynak: Sık Sorulan Sorular, Denizcilik Müsteşarlığı – Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Ziyaret Tarihi:15/05/2010.2010-01-06