Başlangıç » Nedir » Üretmek ile gönül arasında nasıl bir ilişki vardır?

Üretmek ile gönül arasında nasıl bir ilişki vardır?

Posted by: Burak ÇETİNKAYA 16 Mart 2010 Yorum Yaz

Üretmek ile gönül arasında nasıl bir ilişki vardır? Organizasyon Yöneticilik
Anadolu insanının kültüründe, toplumun en düşük gelirlisi gibi yaşamak, bir bilgeliktir. Ancak, toplumun en düşük gelirlisi gibi üretmek, bilgelik değil, bilgisizliktir. Ekonomide becerikli olmak, bilgili olmaktan daha önemlidir.
Türkiye'nin yeniden Asya ve Avrupa ekseninin çekim merkezi haline gelebilmesi için, Anadolu şehirlerinin, birbirleriyle üretimde doğru, tüketimde ters orantılı bir yarışa girmeleri gerekir. Anadolu'da Batı'dan Doğu'ya doğru gidildikçe, şehirlerin üretim güçsüzlükleri büyümektedir. Anadolu şehirlerinin üretim güçlerini büyütülmesi, ekonomi kültürüne yeni boyutlar kazandırılmasına bağlıdır.
Anadolu insanı, Yahya Kemal'in, çok yerinde bir tespitiyle, “soyut felsefe” yapmaktan daha çok “somut fetih” yapmaya daha yatkındır. Çünkü Anadolu insanı gözüyle düşünür, gönlüyle uygular.
Devletler akılla yönetilir, milletler gönülle yönlendirilir. Devletleri yönetmek güce, milletleri yönlendirmek gönüle dayanır.
Girişimcilerin silahları, ürettikleri ürünler, yaptıkları hizmetler ve geliştirdikleri bilgilerdir. Ürün, hizmet ve bilgi üretmesini bilen girişimciler, şehirlerini dönüştürerek, dünya pazarlarına açılırlar.
Doğal olan tüketimde değil, üretimde yarışmaktır.
Üretenin yaktığı ateşin ışığından, herkes yararlanır.
Üretim gücü, akıldan önce gönülden beslenir.
Ateş yakana ışık verilir.
Kaynak: N. Gürdoğan’ın 16 Ağustos 2009 tarihinde yazmış olduğu “Üretmek akıl işi değil gönül işidir” yazısından derlenmiştir.2010-03-16