Başlangıç » Nedir » Uyku nedir?

Uyku nedir?

Posted by: Ne Nedir 4 Haziran 2010 Yorum Yaz

Uyku nedir? Tıp
Zaman ve süre açısından farklı olmasına karşın tüm canlılarda var olan uyku aktivitesi sağlıklı insanlarda günün 24 saatinde uyanıklık ve uykudan oluşan bir zamanlama ritmi ile faaliyet gösterir. Bebeklerde uyku ile geçen süre günün büyük bir bölümünü oluştururken, kişide yaş ilerledikçe günlük uyku süresi giderek azalır ve erişkin döneminde bu süre günün 1/3'ü kadar iner. Uyku esnasında bedende biyolojik süreç, aktif olarak devam eder ve hücreler büyüme ve yenilenmeyi sürdürür. Günlük yaşamda oluşan stres, isteklerin baskısından kurtulma ve baş etme de uykuda sağlanmış olur. Yetersiz uyku durumunda, kişide huzursuzluk, stres ve uyku bozukluklarının neden olduğu çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle, kişinin uyku alışkanlığı; uyku ortamı, yaşamdaki değişimleri gibi uykuyu etkileyen faktörler göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.
Hemşire, hastasının uyku alışkanlığını değerlendirip uykuyu engelleyen durumları, sorunları saptayıp uygun hemşirelik girişimleri ile bu alışkanlığını sağlıklı biçimde sürdürebilmesi ve genel durumunu olumlu yönde etkilemesi için çaba harcar.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 – Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 – 492 – 233 – 0, 1996.2010-06-04