Başlangıç » Nedir » Uykusuzluk ne kadar enerji bitirir?

Uykusuzluk ne kadar enerji bitirir?

Posted by: Ne Nedir 8 Ocak 2011 Yorum Yaz

Uykusuzluk ne kadar enerji bitirir? Yaşam
Colorado Üniversitesinden bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırma, yatakta sağa sola dönerek geceyi gündüz edenlerin, mışıl mışıl uyuyanlara göre daha fazla kalori yaktığını gösterdi.
ABD'de yapılan bir araştırma, uykusuz bir gece geçirenlerin 3.2 kilometre yürüyen bir kişi kadar enerji harcadıklarını ortaya koydu.
Journal of Physiology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, geceyi uykusuz geçiren bir kişinin harcadığı enerji miktarı, 8 saat uyuduğunda harcadığındakinden yaklaşık 135 kalori daha fazla.
Sağlıklı 7 gönüllü üzerinde yapılan araştırmayı yürüten ekibin başındaki Kenneth Wright, “Uykudaki enerji tasarrufu kısmen az görünebilir, ancak bu bizim beklediğimizden biraz daha fazla” dedi.
Uykusuzluğun kilo vermek için güvenilir ve etkili bir yöntem olmadığının altını çizen bilim adamları, araştırmanın uyku düzensizliği yaşayanlar açısından önemli olabileceğini söyledi.
Kaynak: Colorado Üniversitesinden bir grup bilim adamı tarafından açıklanan Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Uykusuzluk enerjiyi bitiriyor” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 06 Ocak 2011).2011-01-08