Başlangıç » Nedir » Wikileaks olayı ile bilginin kullanımı açısından daha demokratik bir döneme girdiğimiz söylenebilir mi?

Wikileaks olayı ile bilginin kullanımı açısından daha demokratik bir döneme girdiğimiz söylenebilir mi?

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Wikileaks olayı ile bilginin kullanımı açısından daha demokratik bir döneme girdiğimiz söylenebilir mi? Gazetecilik
Tabi. Daha önce dikey, tepeden, yukarıdan aşağıya dikte edici bir düzen vardı. Şimdi daha demokratik daha yatay paylaşımcı katılımcı bir medya doğuyor. Katılımcı kısmı çok önemli, farklı, kendi sesini duyuramayanlar açısından. Alternatifi medyanın önemi burada. Geleneksel medyanın marjinalleştirdiği, hatta dışladığı kesimler bunlar. Çünkü global ölçekte ve ulusal ölçekte geleneksel medyanın bir “biz”lik tanımı vardır. ABD’de bu WASP diye geçer. White, Anglo Sakson Protestan. Bizde “Müslüman, Sünni heteroseksüel, laik, muhafazakâr” diye geçer. Bunun dışında olanlar ötekidir. Medya da bu zihniyettedir çünkü var olan egemen zihniyet budur. Louis Althusser’in dediği de budur. Devletin ideolojik aygıtı gibi çalışır medya. Var olan hegemonik, egemen söylemin yeniden üretilmesinde, meşrulaştırılmasında çok ciddi görev alır. Dolayısıyla Wikileaks tipi sosyal medya mecrasında bu tip engellemelerin, dışlamaların etkisini azaltacak.
Kaynak: Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun Ajans5.Com’da yayımlanan “Wikileaks yeni medya düzeni için bir milattır” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).


2010-12-19