Başlangıç » Nedir » Wikileaks yeni medya düzeninin miladıdır denebilir mi?

Wikileaks yeni medya düzeninin miladıdır denebilir mi?

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Wikileaks yeni medya düzeninin miladıdır denebilir mi? Gazetecilik
Evet. Bu olayı yeni bir medya düzeninin başlangıcı, miladı olarak ilan edebiliriz. Çünkü geleneksel medya dediğimiz medya, ne yazık ki görevini icra etmiyor. Birilerinin çıkıp geleneksel medyaya, senin görevin şu, sen bu kadar zamandır bunu niye yapmıyorsun, bak işte biz yaptık, bu iş böyle yapılır, demesi, onun önüne geçmesi gerekiyordu. Bu anlamda wikileaks bir tür öncü ve geleneksel medyada yurttaş gazeteciliği için de başlangıçtır.
İnternetin yaygın kullanıldığı bu dönemde terminoloji karmaşası yaşanıyor. Burada şöyle bir fark var. Türkçe de ikisi de böyle söyleniyor ama iki farklı terim var İngilizcede. İngilizcede bir “civic journalism” var, bir de “citizen journalism”. Citizen journalism dediğimiz şey, mesela İran’daki seçimleri, Madrid’teki bombalamaları, Endonezya’daki tsunami gibi olayları twitter aracılığıyla dünyaya geçen haberciliği yani haberin çıkış kaynağının halk olmasını kastediyoruz. Burada haberin kaynağı sizsiniz, haberi siz üretiyorsunuz. Ama civic journalism’de haberi üreten profesyonel gazetecidir, halkın yararına gazetecilik yapar.
Kaynak: Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun Ajans5.Com’da yayımlanan “Wikileaks yeni medya düzeni için bir milattır” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).2010-12-19