Başlangıç » Nedir » Wikileaks’i kim denetleyecek?

Wikileaks’i kim denetleyecek?

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Wikileaks’i kim denetleyecek? Gazetecilik
O güven, bizden gizlenmiş bilgileri sundukları için bir ön güven halinde zaten şu an. Ama daha sonrasına ilişkin bir boşluk görünüyor sanki: Evet, şimdi bu belgeleri yayınladılar vs., bir adım sonrasında yeni durumda artık bilgiyi elinde tutan bir güç bir iktidar odağı olarak var olacaklar ve yeni bir iktidar yapılanması olmayacağına dair garantiyi kim verebilir ki?
Burada devreye vicdani yükümlülük giriyor. Her şey hukukla yasayla olmuyor. Siz bir konuda liderlik yapıp, bir devrimi, bir hareketi başlatıyorsanız ve bir manifestonuz varsa -ki wikileaks’in var, basını özgürleştirmek istiyoruz, var olan medya düzeninden memnun değiliz diyorlar- arkanızdan kaç milyon kişiyi peşinizden sürüklüyorsanız, tabii ki o kadar milyon kişinin gözü üzerinizde olacak, sözünüzün arkasında olup olmadığınıza bakılacak. Sizi onlar denetleyecek. Burada bir yurttaş kuvvetinden bahsediyoruz. Küresel bir yurttaş hareketi var, siz onun öncüsü olduğunuzu iddia ediyorsunuz, oluyorsunuz da, o halde o yurttaşları yarı yolda bırakma lüksünüz yok. Wikileaks’in denetleyicileri yurttaşlar olacak.
Sanırım bu olacak, devreye girdi bile: Wikileaks’le aynı sorumluluğu taşıyan çok sayıda insan, site wikileaks’e yönelik engelleme ve sabote aşamalarında devreye girdi, sitenin içeriğini kopyalayarak ayna işlevi gördü, sonrasında dünyanın her yerinde destek toplantıları gösterileri yapıldı.
Kaynak: Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun Ajans5.Com’da yayımlanan “Wikileaks yeni medya düzeni için bir milattır” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).2010-12-19