Başlangıç » Nedir » Yanıklarda ilk yardım ilkeleri nelerdir?

Yanıklarda ilk yardım ilkeleri nelerdir?

Posted by: Mihriban Taştekin 13 Mart 2010 Yorum Yaz

Yanıklarda ilk yardım ilkeleri nelerdir? İlk Yardım
Yanıklara uygulanacak ilk yardım yanık türüne, yanık sebebine, yanığın bulun­duğu vücut bölgesine göre farklılıklar gösterir:
Yanıkların üzerinde bulunan kabuk asla alınmamalıdır. Deride oluşan şişlikler patlatılmamalıdır.
Birinci derece yanıklar soğuk suya tutularak, ikinci ve üçüncü derece yanıklar buz konulmuş torbalar kullanılarak serinletilmelidir.
Yanıklara krem, losyon, yağ, yoğurt benzeri maddeler sürülmemelidir.
Enfeksiyonlara karşı steril bezler kullanılarak, dış etkilerden korunmalıdır.
Yanık eklem bölgesinde ise yukarıda belirtilen hususların dışında organ sabitlenerek eklemin hareket etmesi önlenmelidir.
Yüzük, bilezik gibi takıların bulunduğu bölgede yanık olmuşsa derhal takılar çıkarılmalıdır. Aksi halde dokunun şişmesi halinde kangrene neden olabilir.
Kimyasal madde yaralanmalarında yanık bölgesi hafif akan suya tutulur. Yara bölgesini yıkayan suyun bekletilmeden akmasına dikkat edilir.
Elektrik çarpmalarında elektriğin vücuda girdiği ve çıktığı yerlerde açık yaralar ve yanıklar oluşur. Yanıklar için önlemler alınırken, şok gelişimi de gözlenerek önlem alınmalıdır. Elektrik akımının kalp ritmini bozabileceği hatta durdurabileceği unutulmamalı, hasta sağlık kuruluşuna vakit geçirilmeden ulaştırılmalıdır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-03-13