Başlangıç » Nedir » Yayanın taşıt yoluna kontrolsüz inmesinin tehlikeleri

Yayanın taşıt yoluna kontrolsüz inmesinin tehlikeleri

Posted by: Abdullah DEMİR 22 Mart 2010 Yorum Yaz

Yayanın taşıt yoluna kontrolsüz inmesinin tehlikeleri Trafik
İnsanlar günlük hayatlarında pek çok faaliyet içerisinde olabilirler. Bu faaliyetler sırasında bir yerden bir yere gitmeleri, taşıtlardan inmeleri, taşıtlara binmeleri yada kara yollarında karşıya geçmeleri gerekebilir. Kısacası her an değişebilen şekillerde kara yolunu kullanma gereksinimi duyacaklardır. Unutmamaları gereken en önemli konu kara yolunu yaya olarak kullanmakta olduklarıdır. Dolayısıyla insan ne zaman yaya olduğunun farkında olursa sorumluluklarını hatırlayacak ve uygun davranışları sergileyecektir.
Dikkatsiz, dalgın ve aceleci davranışlar yaya kusurlarıdır. Yayaların bu kusurlu davranışları sonucu taşıt yoluna kontrolsüzce inmeleri çoğu zaman kaza ile sonuçlanır. Bu kusurlu davranışları yapmaya daha çok meyilli olmaları nedeniyle özellikle çocukların ve gençlerin trafik güvenliği konusunda eğitimleri aileler, okul ve diğer insanlar tarafından sağlanmalı, doğru davranış geliştirmelerine yardımcı olunmalıdır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-03-22