Başlangıç » Nedir » Yöneticilikte başarılı olmanın sırrı nedir?

Yöneticilikte başarılı olmanın sırrı nedir?

Posted by: Burak ÇETİNKAYA 16 Mart 2010 Yorum Yaz

Yöneticilikte başarılı olmanın sırrı nedir? Organizasyon Yöneticilik
Çoğunlukla zengin olmak baş ağrısıdır”
Başarıyla ilgili üç temel prensip vardır. Bunlar;
Tutarlı olmak. Prensiplere bağlı kalmak.
Güven vermek. Etrafa güven telkin etmek
Saygın olmak. Etrafınızın, sizi saygın insan olarak görmesi. Zengin olmak başka, saygın olmak başka… Dünyada ve özellikle Türkiye’de, hele bugünlerde, çok çok zengin insanlar var. Peki, bunlardan kaçı hem çok zengin, hem çok saygın? Bir düşünün; üç, beş, belki on isim. Sonra? Ben, hayat boyunca, çok zengin olma yerine, çok saygın olmayı tercih ettim. Çünkü normal bir miktarın üstünde parayı zaten yemeniz veya kullanmanız için zamanınız yetmiyor, vaktiniz yok, mümkün değil… Zengin olmakla çok zengin olmak arasındaki fark pozitif değil, bence negatiftir.
Yöneticilerin En Büyük Hataları: Öfke, Hiddet, Şiddet… Öfkelenmek, hiddetlenmek, şiddete başvurmak… Lider imajınızı bir anda yok edecek hatalar… Güvenilmez insan olursunuz bir anda… Bir de, emrindekilere gaddar ve kötü davranan insanlar vardır. Otoriteyi, acımasız davranmakta ararlar. Başarısız ve mutsuz olmanın en kısa yolunu seçmiş insanlar bunlar… Öfkeli davranmanın neticesi kavga etmektir. Sizlere tavsiyem, hayat boyunca kavgadan kaçının. Hiç bir şekilde kavgaya girmeyin. her hal ve durum altında, derdinizi barış yoluyla halledin.
Lider Yönetici Kimdir?
Lider ne demek? İngilizceden gelir. “To lead”: Önden yürümek, insanların önünde yürümek, yol açmak. Lider bayrak taşıyan, yol gösteren, öncü insandır. İnsanları motive eder, aynı yönde, aynı ideallere doğru yol aldırır. Tarihe bir göz atın. İnsanların çoğu nabza göre şerbet veren tiplerdir. Gelip geçerler ve unutulurlar… İnanç sahibi, idealleri olan, motive eden, bayrak taşıyan insanlar lider olurlar. Yolda iz bırakırlar.
Kaynak: “Koniks web sitesinde” yayınlanan yazıdan derlenmiştir.2010-03-16