Başlangıç » Nedir » Allah'a iman nedir?

Allah'a iman nedir?

Posted by: Sedat Aslan 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

Allah'a iman nedir? İlahiyat
Akıllı olan her erkek ve kadının ergenlik çağına geldiğinde, üzerlerine düşen ilk görev, Allah'ı bilmek ve ona inanmaktır. Bir müslümana düşen ilk ve en önemli vazife Allah'a imandır. Allah vardır ve birdir. Onun varlığını anlamak için kendimize, evrene, evrendeki yaratılış inceliklerine ve mükemmelliğe bakmak yeterlidir. Kainatı ve içindekileri yaratan Yüce Allah'tır. Ondan başka ilah da yoktur. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur: “İlahınız bir tek ilahtır. Ondan başka ilah yoktur. O, Rahman'dır, Rahim'dir” (Bakara suresi, 163. ayet).
Allah'ın bir kısım özellikleri sadece kendisine aittir; bir kısım özellikleri ise sınırlı olarak yarattıklarında da mevcuttur. Allah, kimseye ihtiyaç duymadan vardır. Varlığının başlangıcı ve sonu yoktur. Allah birdir. Yarattığı hiçbir şeye benzemez. Varlık sebebi kendindendir. Hayattadır ve hayatın kaynağıdır. Sınırsız ve aletsiz her şeyi bilir, görür ve duyar. Her şeyi isteyebilir ve istediğini anında yaratır. Her şeye gücü yeter.
İnsanlar bazı şeylerden çok korkar, bazı şeyleri çok sever. Korktuğumuz ve sevdiğimiz her şeyi yaratan Allah'tır. Sevginin ve korkunun kaynağı da odur. Allah'ı hem sevmeliyiz hem de korkmalıyız. Onu sevmek demek kendisini tanımak, sevdiklerini sevmek, hoşuna gidecek şeyleri yapmak demektir. Ondan korkmak demek emirlerine uyup, yasaklarından kaçınmak demektir.
Allah'a inanan kişiler ölçülü hareket eder. Her işinde doğru, dürüst, adil olmaya ve herkese iyi davranmaya çalışır. Herkesle Allah’ın koyduğu kurallar dairesinde iyi ilişkiler içinde olmaya dikkat eder. Günah işlememeye özen gösterir. Sevap, faydalı güzel şeyler yapmaya dikkat eder. Her işinde Allah'ın rızasını gözetir. Sadece insanlara değil tüm canlılara merhamet eder. Yaptığı her davranışın Allah tarafından görüldüğünü ve bir gün bunlardan hesaba çekileceğini bilir. Allah inancı insanı hayata bağlar, canlı ve dinamik tutar. Gelecekten ümitvar olmayı sağlar.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-07-12