Başlangıç » Nedir » Avrupa Birliği kurumları ile Merkez Bankasının ilişkileri nelerdir?

Avrupa Birliği kurumları ile Merkez Bankasının ilişkileri nelerdir?

Posted by: Ne Nedir 16 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Avrupa Birliği kurumları ile Merkez Bankasının ilişkileri nelerdir? Bankacılık
Merkez Bankasının başta Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) olmak üzere AB kurumları ile yoğun ikili ilişkileri bulunmaktadır. Avrupa Komisyonu ile ilişkiler daha çok Komisyonun Genel Müdürlüklerinden bir tanesi olan Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü (DG ECFIN) ile yürütülmektedir. Merkez Bankası, her sene kendi konuları ile ilgili olarak düzenli bir şekilde Komisyon toplantılarına katılmaktadır. Bunlardan en önemlileri yılda iki kere düzenlenen “Bahar ve Sonbahar Ekonomik Tahmin” ve yılda bir kez yapılan “Genişletilmiş Ekonomik Diyalog” toplantılarıdır.
Bunun yanı sıra Merkez Bankası, AB içinde özerk bir yapıya sahip olan, fakat Komisyonla ortaklaşa çalışan Ekonomik ve Mali Komite (EFC) ile de ilişki içerisindedir. Yılda bir kez Brüksel’de düzenlenen “Katılım Öncesi Ekonomik Program” ve “EFC Üst Düzey Ekonomik Diyalog Toplantıları”na katılım sağlanmaktadır. Bununla birlikte, her sene Brüksel’de düzenlenen “ECOFIN Bakanlar Diyaloğu Toplantısı”na Merkez Bankası Başkanı ile birlikte AB’ye üye ve aday ülkelerin maliye/ekonomi bakanları katılmaktadır.
Merkez Bankası AMB ile de uzun zamandır ikili işbirliği içerisindedir. İkili ziyaretler haricinde, Banka her sene AMB ile Avrupa Komisyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen Avrupa-Akdeniz (EuroMed) Merkez Bankaları çalıştaylarına da katılmaktadır.
Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Web Sitesinde yayımlanan “sık sorulan sorular”dan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 28/04/2010).2010-05-16