Başlangıç » Nedir » Çocuklara fazla ilgi göstermenin sakıncası nedir?

Çocuklara fazla ilgi göstermenin sakıncası nedir?

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Çocuklara fazla ilgi göstermenin sakıncası nedir? Yaşam
Bitkiler nasıl susuzluk ya da fazla su ile kurursa, çocuklar da ilgisizlik veya fazla ilgiden zarar görür. Büyüdüklerinde hayata tutunmakta zorlanırlar. Anne baba şefkatinden yoksun kalan çocuklar, şefkati uyuşturucu gibi hoş olmayan şeylerde arayabilirler.
Çocukların ruhuna ne ekersek onu biçeriz. Bahçemize elma ağacı dikip başka bir meyve toplayamayacağımız gibi çocuklarımızdan da farklı şeyler beklememeliyiz. Attığımız tohumlarımızı kontrol etmeliyiz.
Kendisini sevemeyen başkasını sevemez. İnsan önce kendisini sevmeli, kendisiyle barışık olmalı. İnsan neresiyle konuşursa karşısındakinin orasında yer alır.
Bugünkü dizilerin çoğu aileleri çökertmeye yönelik. Kanallardan adeta pislik akıyor. Bu dizileri takip ettiğimiz kadar kendi ailemizi takip edemiyoruz. Dolayısıyla aile içi iletişimlerimizde sorun var. Bugün toplumumuz cinnet geçiriyor.
Çocuklarımızı birbiri ile kıyaslamayalım. Onlara güzel bir terbiye verelim. En güzel miras güzel terbiyedir. Çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Ne ilgiden yoksun bırakalım ne de fazla ilgi gösterelim. Onlara kendi ayaklarının üstünde durmasını öğretelim. Özgüvenlerini kazandıralım yeter.
Kaynak: NLP iletişim uzmanı ve yazar Alişan Kapaklıkaya’nın Ajans5.Com’da yayımlanan “Fazla ilgi çocuklara zarar veriyor” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).


2010-12-19