Başlangıç » Nedir » Füzyon nedir?

Füzyon nedir?

Posted by: Ne Nedir 3 Eylül 2010 Yorum Yaz

Füzyon nedir? Fizik
Kütle numaraları küçük iki atom çekirdeğinin uygun şartlarda birleşerek daha büyük bir atom çekirdeği oluşturması olayına füzyon denir. Füzyon reaksiyonlarında oldukça yüksek bir ısı açığa çıkar. Füzyon olayı güneş enerjisinin temelini oluşturur. Çok yüksek sıcaklık etkisiyle Güneş'teki 4 hidrojen çekirdeği birleşerek bir helyum çekirdeği oluştururken çok büyük bir enerji çıkar.
Füzyon reaksiyonları için gerekli olan yakıt hidrojen atomunun ağır izotoplarıdır. Bu izotoplara da doğada oldukça bol miktarda rastlanır. Örneğin 1 ton deniz suyundan 32 gram ağır hidrojen elde edilir.
Füzyon reaksiyonlarının kontrol altına alınabilmesi oldukça zordur. Bilim adamları füzyon olaylarını kontrol altına alabilecek reaktörlerin yapımı için çalışmaktadır.
Füzyon reaksiyonlarının kontrol edilemeyip patlama biçiminde bir enerji açığa çıkarmasına hidrojen bombası denir.
Kütle numaraları küçük atom çekirdekleri uygun sıcaklıkta birleşerek daha büyük kütle numaralı atom çekirdeklerine dönüşürler.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı Erol – Süleyman Kırmızıoğlu)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-09-03