29 Ekim 2011

Geriye Kalan: “Soylu Bir Elveda”

Organizasyon
Organizasyon

Göreve geldikten bir süre sonra yeni komutan astlarının, üstlerinin ve kendi düzeyindeki arkadaşlarının gözlerinde ya büyür ya da küçülür. Komutan yetkisini iyi kullanırsa, bir bağlılık ruhu gösterirse tüm sorumlulukların yerine getirilmesini temin ederse yücelir.

  • Akıllı bir komutan, zamanın dolup yerine yeni birinin geleceği gün için hazırlık yapar.
  • Ayrılan komutan, kendi yerine gelen Komutanın Hunlara iyi hizmet edeceğine inandığını dile getirmeli, belki de geçmişe kıyasla daha iyi olacağını belirtmelidir.
  • Ayrılan komutan asla geri dönüp bir zamanlar hizmetinde olan Hunları etkilemeye çalışmamalıdır. Hunlardan böyle bir istek gelse bile böyle bir hareketin sıkıcı sonuçları olabilir. Bu çeşit istekler geri çevrilmeli, eski komutan Hunlara yeni komutanlarından yardım istemelerini söylemelidir.
  • Eski komutan ne tür koşullar altında görevinden ayrılırsa ayrılsın, yeni lider onun hakkındaki konuşmalara izin vermemelidir. Durum ne kadar şerefsiz olursa olsun bitmiştir. Kötü sözler söylemek geçmişteki olayları değiştirmez.

Kaynak: Prof. Dr. Wess Roberts’in “Hun İmparatoru Attila’nın Liderlik Sırları” (İlgi Yayıncılık, İstanbul – 1993, 138 shf.) kitabından derlenmiştir.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...