Başlangıç » Nedir » Girişimci ile yönetici arasında nasıl bir ilişki vardır?

Girişimci ile yönetici arasında nasıl bir ilişki vardır?

Posted by: Burak ÇETİNKAYA 16 Mart 2010 Yorum Yaz

Girişimci ile yönetici arasında nasıl bir ilişki vardır? Organizasyon Yöneticilik
Akıl bilgiyle yoğrulur, rakamlara dayanır. Gönül ise, bilgelikle yoğrulur, sezgiler dayanır. Akıl yöneticilere, gönül girişimcilere ışık tutar ve yol gösterir. Bir kuruluşta her girişimci, aynı zamanda bir yöneticidir. Ancak her kuruluşta, her yönetici aynı zamanda bir girişimci değildir. Bu yüzden, ekonomik, siyasal ve kültürel kuruluşlarda, değişim rüzgarları estirenler ve birlikte çalıştığı insanları peşlerinden sürükleyenler, yöneticiler değil, girişimcilerdir.
Girişimcilerin pazarında güzellik alınır, güzellik satılır, yararlılık alınır, yararlılık satılır, düşler alınır ve düşler satılır. Onlar bir gönül hareketiyle kökleşmiş kültürel dokuları, kemikleşmiş ekonomik yapıları değiştirirler. Onlar için, üretim amaç değil, yararlı olmada araçtır. Türkiye'de girişimciden daha çok yönetici vardır.
Paylaşılmayan güzellik, güzellik değildir. Bu yüzden, girişimciler güzelliğe vurgundurlar. Onlar güzel işi, güzel zamanda, güzel yerde ve güzel metotla yaparlar.
Girişimcilik sermaye sahibi olmaktan daha çok, sorumluluk sahibi olmaktır.
Girişimciler kıyamet kopuyor olsa da, işlerine bakarlar.
Pazarların fatihleri güzel üretim yapanlardır.
Güzelliğin kaynağı gönüldür.
Güzellik gönülle görülür.
Kaynak: N. Gürdoğan’ın 23 Ağustos 2009 tarihinde yazmış olduğu “Yönetici akılla girişimci gönülle bakar” yazısından derlenmiştir.2010-03-16