Başlangıç » Nedir » Hangi spor dalında, hangi enerji oluşumu etkindir?

Hangi spor dalında, hangi enerji oluşumu etkindir?

Posted by: Abdullah DEMİR 16 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Hangi spor dalında, hangi enerji oluşumu etkindir? Spor

Spor dallarında enerji oluşum sistemlerinin hangisinin etkin olduğu çeşitli araştırmacılarca ortaya konulmuştur. Kuşkusuz bir fiziksel aktivite sırasında tüm enerji oluşum sistemleri kullanır.  Ama burada önemli olan hangisinin etkinliğinin daha yoğun olduğudur. İşte bu aşamada spor dalları enerji oluşum yolları açısında çeşitli sınıflandırmalara ayrılmıştır. Süresel olarak değerlendirildiğinde,  bir dakika ve altında süren tüm aktivitelerde etkin olan enerji oluşum şekli anaerobik enerji oluşumudur.  Örneklemek gerekirse 100 m,  200 m, 400 m, uzun atlama, yüksek atlama, sırıkla yüksek atlama, gülle atma, 50 m ve 100 metre yüzme, bisiklet pist yarışları, cirit atma, disk atma, çekiç atma, kayakta slalom ve iniş yarışları vb. gibi spor dalları da etkin olarak kullanılan enerji oluşumu anaerobiktir.  5.000 m,  10.000 m, 20.000 m maraton, bisiklet yol yarışları, yürüyüş, kayak, kros, kürek çekme vb. gibi spor dalları da aerobik enerji oluşumunun etkin olduğu dallardır. 

Futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi takım oyunları göz önüne alındığında, burada her iki oluşum sisteminin de etkinlikleri söz konusudur. Örneklemek gerekirse bir futbol, basketbol veya hentbolda hızlı hücum sırasında atılan deparlarda yoğun olarak anaerobik enerji oluşumu devrededir.  Ama bu deparların ardından geriye jog ile dönüşürler, savunma alanından hücum alanına geçişte paslaşmalar, süratli olmayan top sürmelerde aerobik enerji oluşumu devrededir.  Sportif oyunlarda kullanılan enerji oluşum sistemleri iç içe geçmiştir. Birlikte kullanılır. Ama bu takım oyunlarını süresel olarak değerlendirdiğinizde 2 x 45 dakika süren bir futbolun, 2 x 20 dakika süren bir basketbolun ve 2 x 30 dakika süren bir hentbolun aerobik etkinliğinin tartışılmaması gerekir.

Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).


2010-08-16