Başlangıç » Nedir » Hava durumu

Hava durumu

Posted by: Ne Nedir 11 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Hava durumu Coğrafya
Hava koşulları herkesi etkiler. Kar yağışında yollar kapanabilir, ulaşım aksayabilir. Soğuk günlerde yakıt tüketimi artar, su boruları donar. Çok soğuk, çok sıcak ya da sağanak yağışlı günler özellikle çiftçileri çok etkiler. Havanın uzun süreler kapalı olması ya da aşırı sıcakların etkili olduğu günlerde yaşamımız olumsuz yönde etkilenir. Ancak özellikle ilkbahar ve yazın güneşli bir hafta sonu piknik için iyi bir fırsattır. Hava durumu dar alanlarda kısa sürelerde değişebilen atmosfer olaylarıdır. Aynı şehir içerisinde bile bir mahalleye yağmur yağarken, diğer bir mahallede açık bir hava görülebilir.
Değişen hava şartlarına uyum sağlayabilmek için meteoroloji bilimi, günlük hava olayları üzerine veriler toplar ve tahminlerde bulunur. Ülkemizde bu işe ilgili çalışmaları Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yapar. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunan meteoroloji istasyonlarındaki aletlerle yapılan ölçümler farklı formüllerle veri haline getirilir. Bu işleme gözlem ya da rasat adı verilir. Meteoroloji istasyonlarının dışında radarlar ve uydulardan elde edilen veriler de hava tahminlerinde kullanılır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).


2010-08-11