Başlangıç » Nedir » İmplantın 'çene kemiğinin uygunluğu' ne demek?

İmplantın 'çene kemiğinin uygunluğu' ne demek?

Posted by: Ne Nedir 30 Ocak 2011 Yorum Yaz

İmplantın 'çene kemiğinin uygunluğu' ne demek? Sağlık
Çene kemiğine vida takılmasını, aynen bir duvara vida takılmasına benzetebiliriz. Basit bir örnekle ev duvarınıza vida takacaksanız, duvarın genişliğini, derinliğini ve vidanın ne kadar yük taşıyabileceğini düşünürsünüz. İmplant uygulamalarında bizim duvarımız çene kemiğidir. Aynı mantıkla implantlar, çiğneme ve ısırma kuvvetlerine dayanabilmelidir. Bu nedenle, kemiğin genişliği (kalınlığı) ve derinliği (uzunluğu) bizim için çok önemli. Tüm implant firmalarında çok çeşitli çaplarda (kalınlıkta) ve uzunlukta implant modelleri mevcut.
Dolayısıyla hastanın kemik yapısına göre doğru kalınlık ve uzunlukta implant seçme şansımız var. Ancak aşırı kemik kaybı yaşayanlarda kimi zaman doğrudan implant uygulamak ne yazık ki mümkün olmuyor, implant öncesi birtakım ekstra operasyonlar gerekebiliyor. Çünkü çiğneme kuvveti gibi güçlü basınçlara dayanacak vidaların da (implantların) belirli çaplarda ve kalınlıklarda olması gerekiyor. Çok kısa ve çok dar vidalar nasıl ağır yükleri çekemezse, aşırı kısa ve ince implantlar da çiğneme ve ısırma kuvvetine dayanamaz.
Kaynak: Dr. Şerif Özgen'in Milliyet gazetesinde yayımlanan demecinden Haber7.Com Web Sitesince alıntılanan “İmplant hakkında merak edilenler!” başlıklı yazıdan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 19/01/2011).


2011-01-30