Başlangıç » Nedir » Kist Hidatik ( Echinococcosis) mücadele ve korunma yolları nelerdir?

Kist Hidatik ( Echinococcosis) mücadele ve korunma yolları nelerdir?

Posted by: Tuncay Demir 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Kist Hidatik ( Echinococcosis) mücadele ve korunma yolları nelerdir? Veterinerlik
1. Köpeklere yönelik önlemler
§ Köpek sayısı ve hareketinin kontrolü
§  Köpeklerin parazitlerden arındırılması
§  c)Köpeklerin yeni enfeksiyonlardan korunması
2. Eğitim çalışmaları: Diğer tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hidatidozla savaşta da halkın, sosyoekonomik durumunun iyileştirilmesi ve toplum sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşır. Hastalığın ciddiyeti ve sosyoekonomik boyutları halka anlatılmadan ve yeterli destek alınmadan hiç bir kontrol programı yürütülemez.
3. Örgütlenme: Yukarıda bahsedilen mücadele ve korunma yöntemlerinin ciddi olarak hayata geçirilip hastalığın eradike edilebilmesi ancak iyi bir organizasyonla mümkündür.
Bu amaçla Üniversitelerin Tıp ve Veteriner fakültelerindeki konunun uzmanı kişiler öncülüğünde; Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Belediyeler ve konuyla ilgili çeşitli meslek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir Hidatidoz Eradikasyon Programı Kurulu oluşturulmalıdır.
Kaynak: Prof. Dr. H. Oğuz SARIMEHMETOĞLU (Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı), Ankara TVHB dergisi sayı: 1-2 cilt: 9/20092010-03-17