Başlangıç » Nedir » Kur’an kaç yılda indirilmiştir?

Kur’an kaç yılda indirilmiştir?

Posted by: Sedat Aslan 20 Şubat 2010 Yorum Yaz

Kur’an kaç yılda indirilmiştir? İlahiyat
Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’e (s.a.v) 610 yılı ramazan ayının Kadir Gecesi indirilmeye başlamıştır. “Muhakkak ki biz onu kadir gecesi indirdik” (Kadir suresi, 1. ayet) Hıra Mağara’sında başlayan vahiyle Alak suresinin ilk beş ayeti indirilmiştir.
Tamamı vahiylerden oluşan Kur’an-ı Kerim’in ayet ve sureler halinde parça, parça indirilmesi 23 yıllık bir zamanı kapsar. “Biz Kur’an’ı insanlara dura dura okuyasın diye ayet ayet ayırdık ve onu peyderpey indirdik” (İsra suresi, 106. ayet).
23 yıl süren Kuran’ın indirilme sürecinin yaklaşık olarak 12 yılı Mekke dönemi 11 yılı da Medine döneminde gerçekleşmiştir. Mekke döneminde nazil olan ayetler daha çok başta tevhit olmak üzere inanç esasları, ölüm, hayat, cennet, cehennem ve kıyamet gibi konuları ele alır. Medine döneminde ise ibadetler, insanlar arası ilişkiler, toplumsal düzenlemeler ve ahlaki kurallarla ilgili konular ele alınır.
Kuran’ın parça parça indirilmesi, ezberlenmesini, yazılmasını, emir ve yasaklarının kavranıp yaşanmasını kolaylaştırmıştır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).
kuranı kerim kaç yılda indi
kuranı kerim kaç yılda indirilmiştir
kuran kaç yılda indi
kuran kaç yılda indirildi
kuranı kerim kaç yılda tamamlanmıştır
kuranı kerim kaç yılında indirildi
kuranı kerim kaç yılda inmiştir
kuranı kerim kaç yılda tamamlandı2010-02-20
 • tuana

  çok uzun

 • çok güzel

 • Kaan

  Anlamadımki kuran kaç yılında indirildi

 • Ece

  Çok güzelmiş ya

 • hale

  hiç bişey anlamadım ne zaman indirildi

 • Ahmet Faruk

  Çook uzun hiç birşey anlamadım düzgün bir cevap lütfen.