Başlangıç » Nedir » Mobil/Cep telefonları ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların kanser yaptığı yönünde bir kanıt varmı?

Mobil/Cep telefonları ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların kanser yaptığı yönünde bir kanıt varmı?

Posted by: Mihriban Taştekin 13 Mart 2010 Yorum Yaz

Mobil/Cep telefonları ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların kanser yaptığı yönünde bir kanıt varmı? Egzersiz
İyonlaştırıcı radyasyonun hücrelerin genetik malzemesini (DNA) etkileyerek mutasyon ve kansere yol açtığı bilinmekle birlikte, RF dalgaların benzer etkiler yaptığı kanıtlanmamıştır. Son yıllarda cep telefonlarının özellikle beyin tümörlerini arttırıp arttırmadığı konusu gündeme gelmiş, ancak bugüne kadar yapılan incelemelerde cep telefonu kullanımının kansere yol açtığını gösterecek kesin deliller bulunamamıştır. Son olarak A.B.D. ve Danimarka’da yapılan ayrıntılı çalışmalar cep telefonu kullanımının beyin tümörü riskini arttırmadığını açıkça ortaya koymuştur [Van Leeuwev, G.M, Lagendijk J.J, Van Leersum B.J., Zwamborn A.P., Hornsleth S.N., Kotte A.N., “Calculation of chance in braintemperatures due to exposure to a mobile phone”, Phys. Med. Biol. 1999, 44: 2367-2379]-[ Inskip, P. D., Tarone, R. E., Hatch, E. E., Wilensky, T. C. Shapiro, W. R., Selker, R.G. et al, “Cellular telephone use and barin tumors”, N Eng. J. Med., 2001, 344:79-86]. Öte yandan bugüne kadar yapılan çalışmalar, cep telefonu teknolojisiyle kanser arasında kesinlikle bir ilişki yoktur demek için yetersizdir [William Stewart, “Mobile Phones and Health”, IEGMP, 2000]. Bu nedenle, başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere çeşitli kuruluşlar bu konuda daha kapsamlı çalışmalar başlatmışlardır. Bu çalışmaların sonuçlarının önümüzdeki yıllarda alınması beklenmektedir.
Kaynak: Elektromanyetik Dalgalar ve İnsan Sağlığı Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları, TÜBİTAK-BİLTEN, 2001.2010-03-13