Başlangıç » Nedir » Namık Kemal Zeybek'in (Demokrat Parti Genel Başkanı) değerlendirmesiyle Erbakan

Namık Kemal Zeybek'in (Demokrat Parti Genel Başkanı) değerlendirmesiyle Erbakan

Posted by: Ne Nedir 21 Mart 2011 Yorum Yaz

Namık Kemal Zeybek'in (Demokrat Parti Genel Başkanı) değerlendirmesiyle Erbakan Siyaset
Biz Hocamızı, 1961 yılında şunu öğrenerek tanıdık. 1961 yılında 'Düşünen Adam' dergisinin kapağında, Doç. Dr. Necmettin Erbakan; 'Türkiye'de otomobil yapılabilir' diye yazıyordu. İçinde de, onu açıklayan ifadeler vardı.
Ayrıca biz, Hocamızın 1960 öncesi adı Gümüş Motor olan su motorunu; yüzde 100 yerli olarak ürettiğini o dönemlerde öğrendik. Onun manevi dünyası ile ilgili de bilgi sahibi olduk. Ve ona her zaman sempati duyduk, sevgi duyduk ve saygı duyduk.
Partilerimiz, farklıydı. Ama bu ayrı bir şey. Fikri çizgimiz ile bizim ona olan sevgi ve saygımız ayrıydı.
Benim, Hocamızın çok önemsediğim bir yönü, ısrarla bir tarihi gerçeği vurgulamasıydı. O da, bugünkü uygarlığın temelinde İslam uygarlığının var olduğuyla ilgili gerçekti. Hocamız şu gerçeği söylüyordu: Eğer İslam uygarlığı olmasaydı, Avrupa karanlıktan kurtulamazdı. Geometri hariç bugünkü bilimlerin tamamını İslam alimleri ve İslam uygarlığı üretmiştir. Yani sosyolojiyi İbni Haldun, Cebiri, Harezmi, Kimyayı Cabir bin Hayyam gibi tek tek isimleri de sayarak anlatırdı. Bunlar, bizim dünya görüşümüz için çok önemli bilgilerdi. Ben, bilhassa o konuda zaman zaman yanına gider sohbet ederdim.
…Ve ilginçtir, kendisi bana daha önce yine bir görüşmemiz de ısrarla, o zaman adı Doğru Yol Partisi idi, DYP'nin genel başkanı olmam gerektiğini anlattı. Ben de mümkün değil. Pek imkan görmüyorum Hocam dedim.
Son görüşmemizde bundan 15 gün kadar önce hastanedeki odasında yaptığımız görüşmede de bunu hatırlattım. Dedim ki, “Hocam, siz bana böyle bir şey demiştiniz. Ama ben mümkün değil demiştim. Ama şimdi, çok kolay oldu. Siz keramet mi gösterdiniz?”. O da gülümseyerek, “Bilmeden demek ki, keramet göstermişiz” diye cevap verdi.
…Türkiye'de çok derin izler bırakmış. Aydınların bilinçlenmesi konusunda, çok büyük hizmetler yapmış. Siyasette yaptığı katkılar, devlet adamlığına yaptığı katkılarla birleşince, izleri kolay kolay silinmeyecek bir liderdir.
Filozofik anlamda, tezleri olan bir kişidir. Hem siyasi liderdir, hem fikri liderdir.
Kaynak: Milli Gazete’de yayımlanan “Liderler Erbakan’ı anlatıyor – Erbakan'la yaşanan hatıralar” yazısından derlenmiştir (Erişim Tarihi: 19/03/2011)2011-03-21