Başlangıç » Nedir » Ortadoğu'da neden bu despot rejimler birbiri ardına şimdi düşüyor?

Ortadoğu'da neden bu despot rejimler birbiri ardına şimdi düşüyor?

Posted by: Ne Nedir 4 Mart 2011 Yorum Yaz

Ortadoğu'da neden bu despot rejimler birbiri ardına şimdi düşüyor? Siyaset
Batı, bu coğrafyada anti-demokratik, faşist, dikta rejimlerin halkları ezmesinden memnun. Bugün, Arap coğrafyasındaki hakların hepsi anti-Amerikancı. Peki, ABD bundan zarar görüyor mu? Hayır.  Batı bunu özellikle kışkırtıyor. Batı düşmanı olalım ki, o da bundan yararlansın. 
'Bakın işte Müslümanlar bizden nefret ediyor' diye politikalarını gerekçelendirmek için kullanıyor. Sanki hepimiz durduk yerde Batı düşmanı oluyoruz. 20 yıl önce 'radikal İslam' diye bir kelime yoktu, Taliban'la ortaya çıktı bu. Peki kim açtı Taliban okullarını? CIA, Suudi Arabistan istihbaratı ve Müşerref. Sovyetler dağıldıktan sonra komünizm çöktüğü ve devrimcilik bittiği için, Arap ülkelerinde nefret var yönetime karşı. Ama çaresizsiniz, çünkü bu liderleri Batı destekliyor. Ne yapacaksınız? Kadercilik, kendini Allah'a, dine vereceksin. Camiye gidip, teslim oluyorsun. Orada sivil toplum örgütü, medya hiçbir şey yok. Kadercilik dediğimiz şey bu işte. Kadercilik, senin ruhunu teslim almaktır ve Batı'nın yatırımı bu. Bunu destekleyen ikinci şey ise, globalleşme. Globalleşme ise borsa, başka bir şey değil o coğrafyada. Arap ülkelerinin tümünde vatandaşlar günde 10 saatlerini borsada geçiriyor. Ekonomik anlamda bireyci, egoist ve inanç itibarıyla kaderci vatandaş, bundan ne hayır gelir? İkisinin toplamı Batı için uyumlu olmaktır. Uyumlu vatandaş. Bakın dikkat edin, ılımlı demiyorum, uyumlu. Dolayısıyla sen, kafa yapın itibarıyla kapitalistsin, ama ideolojik olarak kadercilik itibarıyla uyumlusun.
Kaynak: Hüsnü Mahalli’nin Ortadoğu'da yaşananları değerlendirdiği röportajından haber5.com web sitesine alıntılanan “Ortadoğu'da planın adı UYUMLU İSLAM” başlıklı yazıdan derlenmiştir (Erişim Tarihi: 24 Şubat 2011).


2011-03-04