27 Mart 2010

Otomatik otopark sistemleri ile geleneksel otoparkların karşılaştırılmasında hangi noktalara dikkat edilmelidir?

Otopark
Otopark

Otomatik park sistemleri her park işlemi için 1 ila 3 dakika arasında bir işlem süresine ihtiyaç duyarlar. Buna karşılık geleneksel otoparklarda hareket süreçleri hatalı değerlendirilmekte ve sadece araçla birlikte yapılan sürüş süresi dikkate alınmaktadır. Halbuki gişede yapılan ödeme işlemi, yaya gidilen yollar, asansör ile çıkılan süre, merdiven, park alanında aracı arama süresi, aracı çalıştırma çıkış ve çıkışta bariyer önünde beklenen süre gibi faktörler göz ardı edilmektedir veya bu süreler tam olarak tespit edilememektedir.

İşletme güvenliği: Mekanik ve elektronik yapı parçalarının çokluğu ve karmaşıklığı nedeniyle arızaların oluşması muhtemeldir. Bu nedenle tesislerin uzaktan veri transferi, acil durumda elektrik beslemesi ve iyi organize edilmiş bakım ve arıza servisleri ile donatılmış olması gerekir.

Şahısların ve araçların güvenliği: Çoğu durumda kişilerin otoparklarda güvenlik konusunda endişeye kapılmaları psikolojik nedenlere dayanmaktadır ve tam donanımlı bir kontrol mekanizması ile bu durum ortadan kaldırılamaz. Otomatik park sistemlerinde araca dışardan ulaşılması mümkün olmadığından ve giriş – çıkışlarda tam otomatik bir işlem gerçekleştiğinden insanlar güvenlik konusunda daha az endişe duyuyorlar ve araçlarda hırsızlık tehlikesini de oldukça azaltmaktadır.

Sistem maliyeti: Mekanik park sistemler ve otomatik sistemler her park alanı için 11.000 ila 12.000 € arasında bir işletim maliyetine sahiptir (buna kumanda sistemleri, yazılım ve acil durum elektrik besleme cihazları da dahildir). Buna ilave olarak konuma bağlı değişiklik gösteren yapıyı çevreleyen yapı maliyetleri hesaplanmalıdır.

Yatırım maliyetleri/Maliyet – kullanım analizi: Park alanlarını hangi şekilde yapılacağına dair kararın verilmesinde arazinin kullanım durumu ve maliyeti önemli bir yer tutmaktadır. Mekanik ve geleneksel otopark maliyetlerinin karşılaştırılması bir yana işletim maliyeti ve ekonomik kullanım ömrü de değerlendirilmelidir.

Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,”Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...