Başlangıç » Nedir » Otopark yapı şekli ve diyaznı için hangi tasarım elemanları önemlidir?

Otopark yapı şekli ve diyaznı için hangi tasarım elemanları önemlidir?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Otopark yapı şekli ve diyaznı için hangi tasarım elemanları önemlidir? Otopark
Park alanı geometrisi: Park alanı büyüklüğü, park etme konumu veya açısı ve yol genişliği binanın konstrüksiyonunu belirleyecek ana faktörlerdir. Park etme konumu veya açısı kolay kullanım açısından da belirleyici bir rol oynar. Park yerlerinin çapraz konumlandırılması manevra kolaylığı sağlaması açısından artı bir avantaj oluşturmaktadır.
Yükseklik farklarının aşılması: Park edilen katlar arasında geçiş yapmak için kullanılan rampa sistemi de otoparkın temel gövdesini, konstrüksiyonunu ve mimari görüntüsünü etkilemektedir.
Giriş ve çıkışlar: Otopark giriş ve çıkışlarının konumu ve tasarımı trafiğe entegrasyonu ve otopark girişlerinin kolay bulunmasını belirlemektedir.
Merdiven sistemleri/Asansörler: Sürüş özellikleri kadar önemli olan bir diğer konu otoparkı terk eden veya aracına geri dönen araç sahiplerinin otoparka kolay ulaşması ve terk etmesidir. Binanın dışına konumlandırılmış merdiven sistemleri ve asansörler kamusal alanların bir parçasıdır ve dış görünüm açısından önemlidir.
Dış/Yüzey tasarımı: Sadece yer altı otoparklarında dış yüzey tasarımı söz konusu değildir. Yer üstü otoparklarında ve çatı otoparklarında çok sıkı kurallara uyulmalıdır ve sadece duvar, korkuluk veya kaplama elemanları ile bu sorun giderilememektedir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-27