Başlangıç » Nedir » Peygamberlerin ortak özellikleri nelerdir?

Peygamberlerin ortak özellikleri nelerdir?

Posted by: Sedat Aslan 5 Şubat 2010 Yorum Yaz

Peygamberlerin ortak özellikleri nelerdir? İlahiyat
Doğru olmak, güvenilir olmak, tebliğ (insanlara vahyi duyurmak) etmek, çok akıllı ve anlayışlı olmak, hiç günah işlememek, tüm peygamberlerin ortak özellikleridir. Peygamberler doğru ve dürüst insanlardır. Yalan söylemez, hile ve haksızlık yapmazlar. Aldıkları görevleri yapar, emanetleri korurlar. Allah'tan gelen vahyi eksiltip fazlalaştırmadan insanlara duyururlar. Çok zeki, ve anlayışlıdırlar. Asla günah işlemezler. Kibir, kıskançlık gibi kötü huyları yoktur. Bununla beraber peygamberler birer insan oldukları için bizim gibi yer, içer, uyur, yorulur, evlenir, hastalanır ve ölürler. Nitekim son peygamber Hz. Muhammed dahil hepsi ölmüştür.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-02-05

 • eda

  süperrrr :)

 • İbrahim

  Çok teşekkürler

 • Okan

  İsa aleyhisselam öldümü İsa aleyhisselam göğe yükseldi Hz Muhammet dahil hepsi ölmüştür derken yaw nasıl oda ölmüştür yani tabi her nekadar öldü demek yanlış olsada olay konuya göre yanlış bi anlatım ama asıl maslahat güzel eksikler var ama hoştur

 • BURAK

  ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU KİM YAZDIYSA ALLAH ONDAN RAZI OLSUN BÜTÜN GÜNAHLARINI AFFETSİN…