12 Temmuz 2010

Tüketiciler alış veriş yaparken nelere dikkat etmelidir?

Beslenme
Beslenme

1. Temizliği kontrol edin. Doğru gıda işleme tekniklerini uygulayan bir perakendeciden alış veriş yapmak gıdaların güvenli olduğundan emin olmanızı sağlar. Kendinize sorun: Bu işletmenin genel izlenimi nedir? Temiz görünüyor ve kokuyor mu?

2. Belli gıdaları ayrı tutun. Çiğ et, kanatlı eti ve deniz ürünleri alışveriş arabanızda diğer gıdalardan ayrı durmalıdır. Bu gıdaları plastik torbalara koyun ve sularının diğer gıdalar üzerine akmasından kaçının. Bu gıdaları alışveriş arabanızda ve ödeme işleminden sonra ayrı tutmanız en iyisidir.

3. Teneke kutular ve kavanozları kontrol edin. Dışa doğru bombaj veya çıkıntı yapmış teneke kutulardaki gıdaları almayın. Aynı şekilde Çatlamış veya kapakları bombaj yapmış kavanozları da satın almayın.

Teneke kutu ve kavanozlarda satılan gıdalar sterilize edildikten sonra açılmadığı sürece uzun süre saklanabilirler. Bombajlı kutular ve kavanoz kapakları gıdanın yeterli işlem görmediğini ve mikroorganizma bulaşmasını gösterir. Teneke kutularda görülen çukurlar, özellikle kenet yerlerinde açılma, kavanozdaki bir çatlak gibi bulaşmaya neden olabilir. Gevşek kapaklar kavanozlarda vakumun kaybolduğunu ve ürünün bulaşmış olabileceğini gösterir. Güvenlik mühürlerinin kurcalandığı veya zarar gördüğü gıda ürünlerini almayınız.

4. Donmuş gıdaların paketlerini kontrol ediniz. Ambalaj zarar gördüyse bu ürünleri almayın. Ambalajı açılmamış olmalı kenarları kıvrılmış veya kırılmış olmamalıdır. Aynı zamanda soğutucunun dondurma çizgisinin üstünde kalan ürünleri satın almaktan kaçının. Ambalaj kapağı transparan ise ürün üzerinde don veya buz kristalleri işaretlerine bakınız. Bu ürünün uzun süredir depolandığının veya çözünüp tekrar dondurulduğunun işareti olabilir. Bu durumda başka bir paket seçiniz.

5. Donmuş gıdalar ve bozulabilecek gıdaları en sonda seçiniz. Et, kanatlı, balık ve yumurta alışveriş arabanıza en son konulan ürünler olmalıdır. Bu ürünleri daima ayrı plastik poşetlerde ve akıntıları diğer gıdalara bulaşmayacak şekilde yerleştiriniz.

6. Taze yumurtaları dikkatle seçiniz. Yumurtaları alışveriş arabasına koymadan kartonunu açın ve yumurtaların temiz olmasına ve çatlak olmamalarına dikkat edin. Sadece soğutulmuş yumurtaları alın ve kutusu üzerinde yer alan güvenli işleme talimatlarını izleyin.

 

7. Zaman ve sıcaklık konusunda dikkatli olun. Çabuk bozulabilecek gıdaları alışverişten sonra mümkün olduğunca çabuk buzdolabına yerleştirmek önemlidir. Gıda güvenliği uzmanları “2 saat kuralı” üzerinde durmaktadır. Çünkü zararlı bakteriler “tehlikeli bölgede” (4-60 santigrat derece arası) hızla çoğalır, bu nedenle hızlı bozulan gıdalar oda sıcaklığında 2 saatten fazla tutulmamalıdır. Sıcaklık 32 santigrat derecenin üstüne çıktığında, özellikle güneşte park halinde bırakılmış otomobillerde bu süre 1 saat olarak düşünülmelidir. Alışveriş yerinden eve gitmek 1 saatten fazla sürecekse donuk ve çabuk bozulan gıdaları soğuk tutmak için bir buz çantası kullanılmalıdır. Bununla beraber hava sıcaksa ve arabanızda klima varsa gıdaları bagajda değil yolcu bölümünde tutun.

 

Kaynak: fda.gov web sitesi

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...