Başlangıç » Nedir » Tüp bebek uygulamasında yaş ve yapılma nedenlerine göre başarı oranı nedir? Bu oranlar dünyada ve yaptırılması planlanan merkezde nasıldır?

Tüp bebek uygulamasında yaş ve yapılma nedenlerine göre başarı oranı nedir? Bu oranlar dünyada ve yaptırılması planlanan merkezde nasıldır?

Posted by: Ne Nedir 20 Şubat 2011 Yorum Yaz

Tüp bebek uygulamasında yaş ve yapılma nedenlerine göre başarı oranı nedir? Bu oranlar dünyada ve yaptırılması planlanan merkezde nasıldır? Tıp
Burada başarının ne olduğu ayrıntılı tartışılmalıdır. Başarı oranının yüksek olduğunu bildiren merkezlerde, başarı olarak neyin ifade edildiği iyi sorgulanmalıdır. Çiftler bize gebe kalmak için gelmemekte, bebek istemektedirler, bu anlamda en önemli oran “take home baby” dediğimiz, eve sağlam, sağlıklı çocuk götürme oranıdır. Yeni yayımlanan yönetmelikle beraber embryo dondurma çok önemli duruma gelmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen kısıtlama ile herne endikasyon olursa olsun, birinci ve ikinci uygulamalarda tek embryo transferi, 35 yaş üzeri en fazla 2 transfer zorunluluğu getirilmiş olması dondurma programının başarısının mutlaka artırılması gerekliliğini doğurmuştur. Bu anlamda merkezlerin dondurulmuş embryo başarıları da önem kazanmaktadır.
Kaynak: Uludağ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Gökhan Uncu’nun Olay53.Com Web sitesinde yayımlanan “Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yeni umudu” açıklamasından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/02/2011).


2011-02-20