14 Mart 2010

Tütün ve sigara bağımlılığı nedir?

Tütün ve sigara tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de yoğunlukla kullanılmaktadır. Tütün, tütün bitkisinden elde edilmekte, sigara ise tütünden üretilmektedir. Tütün doğrudan sarılarak ya da pipo ile kullanılmaktadır. Diğer taraftan fermente edilmiş ve kurutularak sıkıca sarılmış puro şeklinde de tüketilmektedir.
Yaygın kullanımına bağlı olarak sigara, sağlığa zararlı alışkanlıklar arasında birinci sırada yer almaktadır. Sigara ve tütün kullanımı gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere kıyasla oldukça fazladır. Sigaraya başlamada etkili olan etmenlerin başında kişinin arkadaşları ve çevresindeki kişilere olan özentisi gelmektedir. Tütün ve sigara kullanımının nedenleri arasında reklamların özendirici etkisi, kişinin sigarayı kendine güvenin bir simgesi olarak görmesi, kendi bağımsızlığının ve arkadaşlarınca kabul edilmenin ön şartı olarak algılaması yer almaktadır. Ancak tüm bu nedenler gençlerin duyarlılıklarının sömürülmesine neden olmaktadır.


Sigara, kullanım sırasında ağızda kötü tat bırakmasına ve dişleri sarartmasına rağmen kişilerce kullanılmaya devam edilir. Çünkü kişilerin sigarayı kullanmaları alışkanlık haline gelmiştir. Ayrıca dudak tiryakiliği de denilen fiziksel bir alışkanlık söz konusudur. Bununla birlikte stres, can sıkıntısı, öz güven eksikliği gibi durumlarda da alışkanlığa bağlı olarak sigara kullanılmaktadır. Tüm bunlar sigara kullanımının fiziksel bağımlılıktan çok psikolojik bağımlılık olduğunu göstermektedir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Sağlık Bilgisi 1 (Hazırlayan: Nermin IŞIK, Nihal YILDIRIM)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).
Share

Beğenebilirsiniz...