Başlangıç » Nedir » Üzerinde doğrudan sürüş yapılan bir park yüzeyi kaplamasının 40 yıl hizmet vermesi nasıl gerçekleştirilir?

Üzerinde doğrudan sürüş yapılan bir park yüzeyi kaplamasının 40 yıl hizmet vermesi nasıl gerçekleştirilir?

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Üzerinde doğrudan sürüş yapılan bir park yüzeyi kaplamasının 40 yıl hizmet vermesi nasıl gerçekleştirilir? Otopark
Önemine binaen burada üzerinde doğrudan sürüş yapılan bir park yüzeyi kaplamasının 40 yıldan fazla bir süreyle başarılı bir şekilde uygulanan uygulaması ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır:
Astarlama çözelti maddesi içermeyen, oksitlenmemiş, ince akışkanlığa sahip reaksiyon reçinesi (EP) ile yapılır, bu madde yüzeye dökülür ve eşit bir şekilde dağıtılarak sürülür. Taze astarın üstüne ateş ile kurutulmuş 0,2/0,7 mm tane büyüklüğüne sahip kuvars kumu dökülebilir.
· Hatalı yerlerin, gözenek ve boşlukların doldurulması ve pürüzlü yerlerin giderilmesi için macunlama işlemini reaksiyon reçinesi hassas ıspatulası ile uygulayın. Gerekirse mevcut çatlakları aynı şekilde doldurun ya da ıspatula ile daha sonraki çalışma işlemlerinde çatlağın içine yapancı malzeme girmeyecek şekilde kapatın.
Bundan sonra 0,1 ile 0,3 mm büyüklükte kuvars kumu ile doldurulmuş bir epoksit reçine ara tabakası sürülür (gereksinime göre 1,5 ile 3 mm) ve yol tutuşunun yükseltilmesi için üzerine 0,2 ile 0,6 veya 0,7 ile 1,2 mm kalınlığında ateş ile kurutulmuş kuvars kumu saçılır. Çıkış rampalarının olduğu bölgelerde daha kalın aşınma tabakaları monte edilebilir. Bunların üstüne daha sonra krom atıkları veya silisyum karbit gibi sert taneli malzemeler ile serilebilir. Süpürülmüş ve tozu emilmiş üst yüzey bundan sonra sızdırmazlık etkisini, temizleme özelliğini ve görsel etkiyi artırabilmek için daha önce ara tabaka için kullanılan epoksit reçine ile örtülür.
Tüm koruma sisteminin etkinliği için önemli bir ön koşul derz yapıları ve taban su girişlerinin sıkıca birbirine geçmiş olması ve ayrıca duvar ve sütun bağlantıları için işlevsel çözümlerin uygulanmış olmasıdır.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-25