Başlangıç » Nedir » Wikileaks yeni bir medya düzeni kabul edilebilir mi?

Wikileaks yeni bir medya düzeni kabul edilebilir mi?

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Wikileaks yeni bir medya düzeni kabul edilebilir mi? Gazetecilik
Bu dengesizlik de bambaşka bir eşitsizlik yaratıyor…
Evet. Tek yönlü, güçlüden güçsüze, kuzey yarım küreden güney yarımküreye. Ve bütün bu haber akışını elinde bulunduran üç tane büyük haber ajansı var: Associated Press, AFP ve Reuters. Bunlar bize istedikleri bilgiyi, Noam Chomsky’nin tabiriyle “ideolojik zehri” saçıyorlar. Önümüze gelen haber yontulmuş eksiltilmiş dezenforme edilmiş oluyor veya hiç gelmiyor, bizden saklanıyor. Yenidünya haber ve iletişim düzeninde, 1980’lerden beri yapılan bir tartışma bu ama hiçbir şey düzelmediği gibi aksine uçurumlar daha da büyüyor.
Enformasyona ulaşım erişim konusunda bir Ugandalıyla bir Türkiyelinin veya bir Amerikalının şartları eşit değil. Bir bu var. Bir de medya siyaset sermaye ilişkileri çok sıkı fıkı. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Bu kadar çok, tabiri caizse, ahbap çavuş ilişkilerinin olduğu bir dönemde Wikileaks adeta bir tsunami tesiri yaptı.
Bu eşitsiz sorunlu ama yerleşik düzeni alt üst etti!
Nasıl ki 11 Eylülde ikiz kulelere saldırıyı Amerikalılar kendileri yaptı’dan başlayarak bir dizi komplo teorisi üretiliyorsa, Wikileaks’le ilgili de birçok komplo teorisi üretebiliriz. Fakat şunu kimse tartışamaz: Wikileaks yeni bir medya düzeni yarattı.
Kaynak: Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun Ajans5.Com’da yayımlanan “Wikileaks yeni medya düzeni için bir milattır” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).2010-12-19