Başlangıç » Nedir » Yunus Emre kimdir?

Yunus Emre kimdir?

Posted by: Sedat Aslan 6 Haziran 2010 Yorum Yaz

Yunus Emre kimdir? İlahiyat
82 yıl ömür süren Yunus Emre'nin doğum ve ölüm tarihleri tam olarak tespit edilememiştir. O'nun menkıbeleşen hayatı şöyledir.
Hacı Bektaş Veli, Horasan'dan Rum'(Anadolu)a gelince ünü her tarafa yayıldı. O tarihlerde Yunus Sivrihisar'a bağlı Sarı köy'de yaşamakta ve çiftçilikle uğraşmaktaydı. Yunus'un yaşadığı civarda kıtlık yaşanmaktaydı.
Yunus erenlerin güzel vasıflarını duymuş, öküzüne alıç yükleyip Hacı Bektaş Velinin huzuruna vardı ve buğday istedi. Bir süre orada kaldı. “sorun bakalım ne ister, buğday mı nefes mi?” sorusuna: “Bana buğday gerek” cevabını verdi. Soru tekrarlanmasına rağmen buğday da ısrar etti. Yolda kendi kendine ” ne olmayacak iş ettim, gafil oldum. Şimdi buğday belli bir süre sonra tükenir, nefes ise ölünceye kadar tükenmez” diyerek pişman oldu. Tekrar geri dönen Yunus nefes istedi. “O şimdiden sonra olmaz. Biz o kilidin anahtarını Tapduk Emre'ye verdik, varsın nasibini O'ndan alsın” cevabını alan Yunus, Tapduk Emre'yi buldu ve hizmete başladı. 40 yıla yakın dergaha odun taşıyan Yunus'a Tapduk Emre:”Yunus, vakit oldu. O hazinenin kilidini açtık, nasibini alıverdin…” sözleriyle icazet almış oldu.
Yunus Emre'yle ilgili anlatılan menkıbeler de O'nun tasavvufta önemli bir mertebeye sahip olduğu anlaşılır. Allah aşkı, peygamber sevgisi ile dolup taşan Yunus'un bu durumu şiirlerinde göze çarpar.
Şiirlerini Türkçe yazmıştır. Türk insanı tarafından çok sevilmiştir. Nerede öldüğü ve mezarının nerede olduğu hakkında ihtilaflar vardır.
Yunus Emre'nin Divan ve Risalet'ün-Nushiyye olmak üzere iki eseri vardır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 (Hazırlayan: İlhami SAZAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-06-06