Başlangıç » Nedir » Makinesiz teknelere tonilato belgesi alınabilir mi?

Makinesiz teknelere tonilato belgesi alınabilir mi?

Posted by: Ne Nedir 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

Makinesiz teknelere tonilato belgesi alınabilir mi? Denizcilik
6762 sayılı Türk Ticaret Kanunun 816. maddesinde ve 4922 sayılı Denizce Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde gemi tarifi yapılmıştır. Geminin dizaynı itibariyle makinesi çıkartılmış olması halinde denizde hareket imkanı kalmayacağından, tahsis edildikleri gayeye uygun kullanılma olanağı da ortadan kalkmaktadır. Makinesiz teknelerin 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 4922 sayılı Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanun kapsamında gemi sayılmayacakları için, bunlara tonilato belgesi düzenlenmemektedir.
Kaynak: Sık Sorulan Sorular, Denizcilik Müsteşarlığı – Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Ziyaret Tarihi:15/05/2010.



2010-07-12

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir