Başlangıç » Nedir » Antioksidan nedir?

Antioksidan nedir?

Posted by: Tuncay Demir 13 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Antioksidan nedir? Beslenme Gıda
Vücudumuzdaki biyokimyasal tepkimelerin oluşumu için gerekli olan, soluduğumuz hava ile aldığımız oksijen, bazı durumlarda serbest radikaller denilen hücrelere zarar verebilen, kanser ve kalp-damar hastalıklarına neden olan toksik ögeler oluşturur. Yaşamın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bu maddelerle savaşmak gerekir. İşte antioksidanlar vücuttaki oksidasyonu önleyerek serbest radikallerin oluşumunu engeller veya zararlı etkilerini azaltırlar.
Vücut kendi bünyesinde ürettiği bazı enzimlerle bu savaşı kazanmaya çalışır. Superoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve bazı lipit peroksitler bunların en önemlileridir. Ancak bu enzimler belirli bir yaştan sonra yeterli olamamaya başlar. Bu noktada günlük beslenmede kullanılan birçok besinin bileşiminde yer alan ve antioksidan özellik gösteren vitamin ve minerallerin yeterince alınması ve hatta bazı durumlarda gereksinmeden fazla tüketilmesi önem kazanmaya başlar.
Kaynak: Uzm. Dyt. Bengul Akgun’un saglik.turk.net web sitesinde yayımlanan “Antioksidanlar hakkında bilinmesi gerekenler” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 11/08/2010).2010-08-13