5 Mart 2010

Tahıl ve tahıl ürünleri tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Beslenme
Beslenme

Kabuk ve öz kısmı ayrılmamış tahıllardan yapılan yiyecekler, vita­minler, mineraller ve diyet posası (diyet lifi) yönünden zengindir. Lif içeriği yüksek olan besinlerin tü­ketimi sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Lif türü veya bileşimi de beslenme açısından çok önemlidir. Ayrıca tam tahıl ürünlerinin kalori değerleri de daha düşüktür.

Alışveriş yaparken, tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir.

Dış kepeği biraz ayrılmış fakat özü ve iç kepeği ayrılmamış undan mayalandırılarak yapılan ekmeğin besleyici değeri, beyaz undan ya­pılan ekmekten daha fazladır. Bu nedenle tam tahıl ürünleri her gün hatta her öğün tüketilmelidir.

Besin değerini arttıracağı için ek­mek, çörek, kurabiye yapılırken hamur mayalandırılmalıdır.

Besin değerini azaltacağından makarna, erişte vb. besinlerin haşlama suları dökülmemelidir.

Protein ve vitamin içeriğini arttırmak için diğer besinlerle (kurubakla­giller, süt ve ürünleri) birlikte tüketilmelidir.

Tam tahıl ürünleri günde 6 porsiyon (1 ince dilim ekmek, 1 kepçe çor­ba, 2 yemek kaşığı pirinç pilavı bir porsiyondur) tüketilebilir. Ağır işte çalışan ve enerji gereksinimi fazla olanlar bu grupta yer alan besinler gereksinimleri doğrultusunda daha fazla tüketebilirler.

Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Sağlık Memuru Engin Alacahan, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şubat – 2008.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...