Başlangıç » Nedir » Antrenman sıklığı ve yoğunluğunuz fazlaysa enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu neden kompleks karbonhidratlardan karşılanmaldır?

Antrenman sıklığı ve yoğunluğunuz fazlaysa enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu neden kompleks karbonhidratlardan karşılanmaldır?

Posted by: Abdullah DEMİR 25 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Antrenman sıklığı ve yoğunluğunuz fazlaysa enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu neden kompleks karbonhidratlardan karşılanmaldır? Spor
Yoğun egzersizler enerji ve besin öğeleri gereksinimini arttırır. Egzersiz yoğunluğu arttıkça karbonhidrattan sağlanan enerji oranı artırılmalıdır. Enerjinin büyük çoğunluğu kepekli yiyecekler, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, kepekli makarna, esmer pirinç, sebzeler gibi kompleks karbonhidratlardan sağlandığı takdirde protein gereksinimi de bir ölçüde karşılanabilmektedir.
Kaynak: Uzman Diyetisyen Elif Özkeleş’in (Yararlanılan Kaynak: Prof. Dr. Gülgün Ersoy, “Egzersiz ve Spor Yapanlar için Beslenme”) FitnesscenterbursaWeb Sitesinde Yayımlanan “Egzersiz ve beslenmenin 10 temel ilkesi” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 26.06.2010)


2010-08-25