Başlangıç » Nedir » Bilgi nasıl test edilir?

Bilgi nasıl test edilir?

Posted by: Ne Nedir 28 Mart 2010 Yorum Yaz

Bilgi nasıl test edilir? Bilgi
Bilgi yönetimi sistemini oturtmanın en zor bölümü test etmektir. Bunun en basiti, bilgi temellerinin performans, etkililik ve kalitesini kontrol etmektir. Bilgi temellerini ve sistemlerini test etmenin en önemli iki türü, mantık testi ve kullanıcı kabullenirliği testidir. Mantık testi “Biz sistemi doğru mu kuruyoruz?”, “Geliştirilen sistem bilgi gelişimi ilkelerine uygun mudur?” sorularına cevap verir. Bunun anlamı, sistemin doğru çözüm veya sonuç verip vermediğini kontrol etmektir (Awad ve Ghaziri, 2004:219).
Bilgiyi denetlemedeki amaç, onun iş süreçlerine ne kadar değer katıp katmadığını belirlemektir. Aynı zamanda bilgiyi denetlemek ve değerlendirmekle, öğrenen bilginin değeri döngüsü, bilginin geleceği ile ilgili boşlukları belirlemek, bilgiyi insanlar, süreçler ve teknolojide kullanmak için en iyi tecrübeleri belirlemek, uluslararası bir iş piyasası oluşturmak için değer katan bilgiyi ölçmek mümkündür (Bell, 2001:57-59).
Bilgi yönetimi sisteminin en iyi kontrol şekli, sistemin ne kadar iyi işlediğini temin etmek değil, sistemin hangi koşullar altında başarısızlıkla sonuçlanacağını belirtmektir (Leonard, 1999:45).
Kaynak: Nezahat Güçlü, Kseanela Sotirofski, “Bilgi Yönetimi”, Türk Eğitim Bilimleri Dergisi Güz, 4(4), 351-371, 2006.
 2010-03-28