Başlangıç » Nedir » Biyoloji ve gelecek

Biyoloji ve gelecek

Posted by: Ne Nedir 4 Mart 2010 Yorum Yaz

Biyoloji ve gelecek Biyoloji
Genetik alanında yapılan çalışmalardaki artış ve olumlu sonuçların devamı birçok kalıtsal hastalığın tedavisinde belki de kullanılabilecektir. Böylece yeni bireylerdeki hastalık oranı azalabilecek daha sağlıklı toplumlar oluşabilecektir.
Genlerde yapılan çalışmalar sonucunda canlıların yaşam süreleri kontrol altına alınacak ve daha uzun yaşam sağlanabilecektir.
Yine canlıların genlerinde yapılan değişiklikler sonucunda yeni hayvan ve bitki türlerinin ortaya çıkması sağlanabilecektir. Mikroorganizmalarla yapılan çalışmalar sonucunda ilaç sanayisinde önemli yollar kat edilecektir.
Aynı şekilde biyoteknoloji alanındaki çalışmalar sonucunda daha verimli bitkiler ve hayvanlar yetişecek ve bunların fazla üretiminin mümkün olması belki de dünyadaki besin sorununu çözebilecektir.
Biyolojide çevre sorunlarıyla ilgili olarak yapılan çalışmalardan çevre bilinci kazanmış bireylerin sayılarının giderek artmasıyla belki de bir gün çevre sorunu hiç kalmayacaktır. Türleri koruma bilinci aşılanarak yok olmakta olan türler tekrar doğaya kazandırılabilecektir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Biyoloji 1-2 (Hazırlayan: Nihal Yıldırım, Tülay Kabadere)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-03-04