Başlangıç » Nedir » Cinselliği ifade etme

Cinselliği ifade etme

Posted by: Ne Nedir 4 Haziran 2010 Yorum Yaz

Cinselliği ifade etme Tıp
Erişkin ve sağlıklı kadın ve erkekte cinsellik; yalnızca insan neslinin sürdürülmesi için var olan bir aktivite değildir. Cinsellik iki ayrı cinsten bireylerin kişilik, davranış ve rollerinin oluşumunda da önemli etmenlerdir. Kadın ve erkek farklılığı; beden bilincini oluşturan, anatomik yapı, görünüm ve fiziksel güç farklılığının yanısıra, giyim, ilişki, çalışma ve eğlence gibi aktivitelerin seçiminde yani yaşam tarzında da gözlemlenir.
Her iki cinsiyette de, beden bilinci bazı organ ve uzuv kayıpları (kadında; özellikle cinsellik simgeleri olan saç, meme, uterus, erkekte ise; prostat, organ amputasyonları) ile olumsuz yönde etkilenir. Bu tür olumsuz deneyimleri yaşayan kadın/erkek hastalarda hemşire, kayıplarla baş etme mekanizmasını bu kişilere öğretmelidir.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 – Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 – 492 – 233 – 0, 1996.2010-06-04